Telemedycyna to nowa odmiana mobilnej opieki nad pacjentami, którzy potrzebują opieki, ale nie mogą odwiedzić lekarza lub specjalisty na miejscu. Usługa ta pomaga osiągnąć bardzo ważny dla pacjenta cel – możliwość zbadania go przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia i otrzymania recepty w formie e-recepty.

Czym jest telemedycyna? (telekonsultacja)

Oczekuje się, że wykorzystanie telemedycyny na rynku międzynarodowym znacznie wzrośnie. Obecnie zapotrzebowanie na tę technologię jest wysokie, szczególnie w rejonach o dużych zakażeniach koronawirusem.

Dzięki telemedycynie masz dostęp do pracownika służby zdrowia 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Może to być szczególnie cenne dla mężczyzn żyjących z przewlekłymi chorobami lub dla każdego, kto potrzebuje porady medycznej, gdy nie ma go w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu.

Telekonsultacja to spotkanie z lekarzem za pośrednictwem czatu, połączeń głosowych lub wideo online, które pozwala ludziom otrzymać wsparcie i wskazówki od naszego zespołu pracowników służby zdrowia. W przeciwieństwie do tradycyjnych wizyt osobistych, które mogą wymagać czasu wolnego od pracy lub znalezienia podwózki dla dzieci, łatwo jest połączyć się z lekarzem zdalnie w dowolnym czasie bez zakłócania życia lub opuszczania cennych zajęć. Dzięki naszej technologii jesteśmy w stanie zaoferować Ci większą elastyczność w umawianiu wizyt, jednocześnie dostarczając Ci wyczerpujących informacji na temat leczenia, którego potrzebujesz i pragniesz.

Choć telemedycyna istnieje już od jakiegoś czasu, rośnie liczba lekarzy i organizacji medycznych, które wykorzystują technologię, by dotrzeć do pacjentów i klientów w bardziej odległych miejscach. Dotyczy to wszystkiego, od telemonitoringu (zdalne monitorowanie pacjentów z przewlekłymi chorobami), po telerehabilitację (kontynuowanie zabiegów rehabilitacyjnych przez pacjenta w domu pod nadzorem fizjoterapeuty).

Zdalna opieka lekarska

Opieka zdalna, znana również jako telezdrowie, jest nową formą opieki zdrowotnej, która łączy w sobie wykorzystanie cyfrowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych do świadczenia usług klinicznych poza bezpośrednim kontaktem z ludźmi. Polega ona na świadczeniu opieki pielęgniarskiej, psychologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia publicznego lub innych usług zdrowotnych opartych na społeczności lokalnej poprzez dwukierunkowe medium transmisyjne w czasie rzeczywistym.

Technicznie rzecz biorąc, uzyskiwanie porad lekarskich on-line opiera się na następującej zasadzie. Pacjent opisuje swój stan zdrowia na specjalnej stronie internetowej i może zobaczyć listę dostępnych lekarzy, którzy są gotowi rozwiązać jego problemy za niewielką opłatą. Następnie pacjent wybiera lekarza i płaci mu bezpośrednio poprzez bezpieczny element.

Czy telemedycyna to przyszłość?

Telemedycyna to absolutnie nowa jakość w opiece zdrowotnej, gwarantująca wysoki profesjonalizm w pracy ekspertów z różnych dziedzin. Zasady takiej pracy znajdują odzwierciedlenie w maksymie Hipokratesa: „Po pierwsze nie szkodzić”. Telemedycyna ułatwia pacjentom dostęp do podstawowej opieki medycznej, zapewnia wysokiej jakości leczenie oraz minimalizuje koszty podróży i okres leczenia.

Wiedza i umiejętności zespołu telemedycznego są wykorzystywane nie tylko do leczenia głównych chorób, ale także do monitorowania zmian w stanie zdrowia pacjenta w warunkach leczenia w zwykłym środowisku szpitalnym.

Wykorzystanie technologii w systemie opieki zdrowotnej może przyczynić się do zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej, ponieważ możliwa jest pomoc na odległość. Telemedycyna w procesie edukacji medycznej stała się ważną częścią szkolenia lekarzy i pielęgniarek, a także konsultacji lekarz-pacjent i innych działań medycznych. Pozwala ci być w kontakcie z twoim lekarzem, uzyskać drugą opinię specjalisty, szybko znaleźć informacje o chorobach i lekach.

Usługa telemedyczna opiera się na wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Stosowane metody obejmują transmisję obrazu, zsynchronizowaną transmisję audio i wideo i/lub odbiór obrazów medycznych i innych danych medycznych w obrębie kraju.