Współcześnie klimatyzacja to standard wyposażenia każdego samochodu. Ponadto jest ona coraz bardziej powszechna jako niezbędny element nowoczesnych domów oraz mieszkań. Klimatyzacja jest bardzo inteligentnym systemem, który skutecznie pozwala zmniejszać temperaturę powietrza, zwłaszcza w okresie gorącego lata. Dodatkowo w przypadku samochodu jest ona także bardzo skuteczna np. podczas odparowywania szyb. Jednakże, aby klimatyzacja charakteryzowała się wystarczającą efektywnością działania konieczne jest właściwe zadbanie o jej czystość oraz poprawną eksploatację.

Odgrzybianie klimatyzacji – dlaczego to takie ważne dla naszego zdrowia?

Działanie klimatyzacji opiera się na wytwarzanie dużych ilości wilgoci, która co prawda pomaga w obniżeniu temperatury powietrza, jednakże może przyczyniać się do pojawiania się grzybów oraz do rozwoju bakterii. Tym samym wewnątrz klimatyzacji rozwijają się drobnoustroje oraz grzyby. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a także zmniejszać komfort podróży czy też znów w przypadku klimatyzacji domowej. Dlatego niezbędnym zabiegiem jest regularne prowadzenie odgrzybiania klimatyzacji.

Aby zachować wysoką jakość działania klimatyzacji, a także jej higieniczną czystość wystarczy raz na rok wykonać stosowne czyszczenie. Jednakże może dojść do sytuacji, kiedy konieczne będzie częstsze wykonywanie odgrzybiania. Można to zauważyć między innymi w przypadku, kiedy w powietrzu unosić się będzie nieprzyjemny zapach. Co więcej na odgrzybianie klimatyzacji warto zdecydować się po zakupie używanego samochodu. Większość samochodów przeznaczonych do sprzedaży nie jest poddawana temu procesowi. Dlatego aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie działać zgodnie z jej zastosowaniem warto niezwłocznie przeprowadzić zabieg dezynfekcji.

Jak często wykonywać odgrzybianie klimatyzacji?

Zgodnie z zaleceniami wielu mechaników odgrzybianie klimatyzacji warto wykonywać w okresie wiosennym. Dzięki temu przed nadejściem wysokich temperatur klimatyzacja będzie przygotowana do działania. Co więcej wiosną panuje stosunkowo niska wilgotność powietrza, co z kolei nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Dodatkowo czyszczenie klimatyzacji warto połączyć wraz z wymianą filtra kabinowego. Najczęściej to właśnie w tym miejscu najbardziej efektywnie rozwijają się bakterie oraz drobnoustroje. Jeśli zaś nie zostaną one usunięte w całości, wówczas bardzo szybko będą się dalej rozmnażać.

Dezynfekcja klimatyzacji skutecznie usuwa grzyby i bakterie

Warto zwrócić uwagę także na to, że zarówno pleśń jak i skupiska grzybów to bardzo wytrzymały organizmy, które są stosunkowo odporne na działanie detergentów. Tym samym należy opierać się tylko na najwyższej jakości środkach oraz sposobach mających na celu skuteczne oczyszczenie klimatyzacji. W większości przypadków oczyszczanie klimatyzacji polega na stosowaniu rozpylacza z czynnikiem bakteriobójczym, który wlewany jest do kanałów wentylacyjnych. Pozwala on na skuteczną dezynfekcję oraz usunięcie grzybni. Następnie stosuje się środek do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Opcjonalnie można przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji metodą ozonowania.

Jednakże możliwe jest także samodzielne odgrzybianie klimatyzacji przy użyciu Nanoclean AC8. Jest to wysokiej jakości środek, który umożliwia skuteczne czyszczenie oraz odgrzybianie i dezynfekcję klimatyzacji jak i wentylacji w domu. Środek ten znajduje się w gotowym do użycia spryskiwaczu. Dzięki temu odgrzybianie klimatyzacji można wykonać samodzielnie i to w doskonałej cenie. Nanoclean AC8 poza silnym działaniem bakteriobójczym oraz wirusobójczym pozwala także na trwałe usunięcie nieprzyjemnej woni, także zneutralizowanie przykrych zapachów emitowanych przez odpady organiczne.