Jaką drukarkę wybrać?

Jeśli szukałeś informacji na temat drukarek, to mamy je dla Ciebie. Doradzimy, jaka drukarka sprawdzi się w domu, a jaka w biurze. Podpowiemy kiedy warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne i na co zwracać uwagę, aby koszty eksploatacji drukarki były na ekonomicznym poziomie. Dowiesz się, w jakich zastosowaniach ważne są takie informacje jak prędkość druku, normalne obciążenie czy gramatura papieru.

Era Internetu jest erą danych. Przeciętny użytkownik otrzymuje, drukuje i przechowuje dziesiątki stron dziennie. Jakość drukarki musi więc spełniać wysokie standardy – w przeciwnym razie już po kilku miesiącach będzie przestarzała. Współczesne drukarki to urządzenia wielofunkcyjne, które drukują, kopiują, skanują i zapewniają dostęp do Internetu za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu. W celu przeanalizowania różnych rozwiązań zbadaliśmy i porównaliśmy 29 różnych modeli. Nasza analiza wskazuje, w które funkcje warto zainwestować, a od których drukarek należy trzymać się z daleka. Ponadto przedstawiamy ciekawe informacje na temat działania drukarek i ekonomicznej eksploatacji urządzeń drukujących.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Wybierając drukarkę, należy zastanowić się, czy ma ona służyć do drukowania tekstów czy grafiki. Drukarki laserowe są bardziej odpowiednie do drukowania dokumentów tekstowych, natomiast drukarki atramentowe są najlepsze do drukowania grafiki i zdjęć.

Drukarka żelowa

Drukarki żelowe – tak nazywa się najnowsza technologia w dziedzinie drukarek atramentowych. Zamiast tradycyjnego tuszu stosuje się specjalny żel polimerowy. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim oszczędność i nierozmazany wydruk. Żel nie rozpuszcza się w papierze i wysycha szybciej niż zwykły tusz. Jednak obecnie dostępność drukarek oparta na tej technologii jest niewielka. Do tego dochodzi również wyższy koszt początkowy zakupu takiego urządzenia.

Jaka drukarka sprawdzi się w domu?

Do sporadycznego drukowania niewielkiej liczby stron dobrze sprawdzi się drukarka atramentowa. Jeśli masz większe potrzeby i drukujesz większe ilości stron dziennie, a także nie zależy Ci na drukowaniu grafik i zdjęć, lepszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa.

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa?

Drukarki monochromatyczne są tańsze, ale rezygnuje się z drukowania w kolorze. Drukarki kolorowe drukują zarówno tekst, jak i zdjęcia w szerokiej gamie kolorów, ale kosztują więcej. Wybór najlepszej drukarki dla Ciebie zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Czy większość Twoich projektów wymaga drukowania w kolorze, czy tylko w czerni i bieli? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać drukarkę.

Drukarka atramentowa do domu

Drukarki atramentowe to najbardziej ekonomiczna opcja dla domu lub małego biura. Jeśli nie musisz drukować w dużych ilościach i zależy Ci na elastyczności, to właśnie to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Pozwoli na drukowanie teksu w czerni oraz kolorze a także na sporadyczne drukowanie grafik czy zdjęć.

Drukarka laserowa do biura

Wybór pomiędzy czarno-białą a kolorową drukarką laserową jest często dokonywany na podstawie tego, kto będzie z niej korzystał i co będzie musiał drukować. W biurze ważniejsza jest wydajność i koszty eksploatacji. Zdecydowana większość wydruków to dokumenty czarno-białe, a w tym zastosowaniu urządzenie laserowe sprawdzi się znacznie lepiej. Jeśli więc nie przewidujesz drukowania w kolorze, wybierz urządzenie laserowe. Jeśli natomiast potrzebujesz uniwersalnego urządzenia, które pozwoli Ci uzyskać dużą ilość wydruków zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych, najlepszym rozwiązaniem będzie kolorowa drukarka laserowa.

A co z drukarką wielofunkcyjną?

Drukarki wielofunkcyjne stają się coraz bardziej popularne ze względu na oszczędność i wygodę wynikającą z połączenia wielu funkcji w jednym urządzeniu. Urządzenia wielofunkcyjne posiadają skaner i kopiarkę w jednej kompaktowej obudowie. Prowadnica papieru ułatwia skanowanie różnych typów dokumentów, takich jak wydrukowane strony, zdjęcia i wizytówki. Urządzenia posiadają automatyczny podajnik dokumentów do skanowania wielu dokumentów jednocześnie oraz funkcję Auto Document Fix do usuwania zmarszczek, linii i krzywych krawędzi ze skanowanych obrazów.

Szybkość druku

Nowoczesne urządzenia drukujące oferują różne metody drukowania: atramentową i laserową. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma metodami jest widoczna w ich charakterystyce wydajności. Drukarki laserowe charakteryzują się największą możliwą prędkością drukowania, dlatego są najlepszym wyborem dla intensywnie pracujących biur. Drukarki atramentowe natomiast są tańsze, dają zadowalające rezultaty dla zwykłego tekstu, ale graniczą z nieopłacalnością, gdy są używane do wydruków zawierających dużą ilość grafiki.

Drukarki bezprzewodowe

Ważną cechą tej drukarki wielofunkcyjnej jest łatwa łączność z siecią Wi-Fi. Wbudowane złącze Wi-Fi umożliwia skonfigurowanie bezprzewodowego połączenia z istniejącą siecią domową, dzięki czemu proces drukowania jest szybki i wygodny.