Ponieważ altany mogą być budowane w wielu różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od Twoich potrzeb, istnieje wiele kombinacji projektowych do wyboru. Ta wolność ma jednak swoją cenę: trzeba podjąć wiele decyzji, ale jeśli dokładnie zaplanujesz swój projekt, najpierw odpowiadając na kilka pytań, a potem stosując wskazówki zawarte w tym przewodniku, będziesz w stanie zbudować altanę swoich marzeń.

Jak zbudować altanę ogrodową? – praktyczny poradnik DIY

Drewniana altana ogrodowa jest świetną alternatywą dla wszystkich drogich gotowych altan. Nie tylko zapewni Ci niezbędny latem cień, ale stanie się Twoim ulubionym miejscem, gdzie podczas słonecznej pogody będą gromadzić się przyjaciele i rodzina. Kwiecień to miesiąc, w którym ludzie zaczynają myśleć o ulepszaniu swoich domów i ogrodów. Cel stworzenia altany można zrealizować na wiele sposobów. Są one zaprojektowane tak, aby chronić zarówno przed wiatrem, jak i słońcem, zapewnić Ci chłodny cień podczas gorących letnich dni, zaoferować dodatkową prywatność dla Twoich domowników lub wzmocnić duchową aurę Twojego ogrodu lub podwórka. Ocenimy dwa najpopularniejsze rodzaje altan: drewniane i metalowe.

Najprostszym sposobem na zbudowanie altany jest skorzystanie z gotowej podstawy. Ten wariant jest wygodny, ponieważ cała praca spoczywa na barkach producentów, którzy są już odpowiedzialni za jakość i montaż „gotowych” produktów. Oczywiście, jeśli chcesz zbudować altanę wysokiej jakości, będziesz musiał zapłacić nieco więcej niż za altanę wstępnie zmontowaną.

Projekt altany ogrodowej – czyli jak zaprojektować altanę, by była idealna?

Plany mogą być podstawą do stworzenia projektu z wieloma rodzajami opcji, od wyboru materiału i jego koloru, po wielkość, wysokość i dodatkowe meble. Razem z projektantem powinniście określić wszystkie szczegóły w projekcie, aby później łatwiej było go zrealizować. Zaprojektowanie altany ogrodowej jest proste. Projekt opiera się tylko na czterech elementach, o których musisz pomyśleć, zanim przejdziesz do realizacji.

Po pierwsze, musisz zdecydować, ile chcesz przeznaczyć na budowę altany. Jeśli jest budżet w integralnych jednostkach, to można go odpowiednio zrealizować. Nie zapominajcie jednak o tym, że na etapie pracy będziecie musieli zainwestować pieniądze w sprzęt, a nie tylko jego narzędzia.

Drugim ważnym momentem jest prawidłowa ocena ich sił i możliwości, aby później dokończenie budowy nie zajęło więcej czasu niż było planowane. Następnie musisz sporządzić listę wszystkich potrzebnych do pracy sprzętów.

Altana ogrodowa powinna mieć piękny design i być doskonałej jakości. Latem i wiosną pod tymi zadaszeniami będą odbywały się różnego rodzaju uroczystości: wesela, chrzciny, festyny kwiatowe i inne. Altana nie musi wymagać wysokich kosztów. Wystarczy, że jest to podstawowa markiza.

Funkcja i projekt altany, którą chcesz zbudować, zadecydują o ostatecznym planie. Dużą różnicą między tego typu konstrukcjami jest to, czy mają one ściany, czy nie. Jeśli zamierzasz korzystać z altany praktycznie, to jej ściany powinny zapewniać element prywatności i ochronę przed podmuchami wiatru. A może chcesz po prostu mieć elegancki, wypełniony powietrzem pawilon? W tym przypadku możesz obyć się bez ścian. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z Twoimi życzeniami i potrzebami, przygotowaliśmy listę najważniejszych cech, które musi posiadać każdy dobry projekt podwórka.

Odpowiednie wymiary altany ogrodowej

Szerokość i długość altany ogrodowej zależy od wielkości i kształtu Twojego ogrodu. Głębokość altany powinna odpowiadać twojemu pragnieniu posiadania altany z wystarczającą ilością miejsca dla liczby osób, które będą z niej korzystać. Na przykład, altana o wymiarach 3 m x 3 m ma sześć ścian i może wygodnie pomieścić dziesięć do dwunastu osób. Wewnątrz jednak mają oni ograniczoną przestrzeń, w której mogą się poruszać.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest określenie, czy szukasz altany ogrodowej czy tarasu, ponieważ te dwie opcje projektowe mają pewne różnice. Przestrzeń do renowacji na zewnątrz musi być przygotowana z myślą o pięknie miejsca i miejscu, które chcesz, aby zajmowała w Twoim ogrodzie. Wymiary altany ogrodowej powinny być ustalone zgodnie z tym, co jest dozwolone przez lokalne prawo.

Odpowiednie miejsce dla altany ogrodowej

Najlepszym pomysłem jest wybranie miejsca, w którym nie ma sąsiadów, ale jednocześnie powinno być ono widoczne z twojego domu, abyś o nim nie zapomniał. Wielkość i układ ogrodu powinny być ustalone w zależności od twojej posesji, ale nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły na ten temat. Ogólnie rzecz biorąc, praktycznie większość miejskich ogrodów i tak znajduje się na bardzo małych przestrzeniach.

Odpowiedni kształt altany ogrodowej

Pierwszym sposobem na określenie, jak duża będzie Twoja konstrukcja, jest zastanowienie się nad ilością osób, które będą aktywnie korzystać z altany. Zazwyczaj najpopularniejszą opcją jest altana dla 4-6 osób. Jednak zazwyczaj rodzina składająca się z dwójki rodziców i dwójki dzieci bez problemu zmieści się w 6-osobowej altanie. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz umieścić ją bezpośrednio w centrum swojej posesji i mieć do niej dostęp tylko z jednej strony, to zdecydowanie powinieneś zrobić ją większą niż standardowa.

Jaki dach do altany ogrodowej?

Popularne materiały takie jak włókno szklane, drewno i metal są szeroko stosowane w budowie altan. Zadaszenie z włókna szklanego jest dostępne, aby sprostać wielu wyborom dotyczącym kształtu, formy, projektu i wyglądu altany. Jednak altany z drewnianymi dachami są rzadko spotykane. Weź także pod uwagę rodzaje metalu, które mogą być użyte do budowy dachu.

Altana jest idealna na taras lub posesję na świeżym powietrzu, w zależności od jej przeznaczenia (basen, grill). Ta konstrukcja może być wykonana z różnych materiałów (glina, drewno, stal nierdzewna) i przybierać różne formy: najprostszą formę dachu z pojedynczym spadkiem lub nawet w formie kopuły. Dach wykonany z gontów drewnianych jest zawsze chłodniejszy od dachów metalowych i plastikowych.

Altana murowana czy drewniana – która konstrukcja się lepiej sprawdzi?

Drewniana altana jest świetną opcją ze względu na jej zdolność do zmieszczenia się wszędzie i jednocześnie przyciągania uwagi. Jednocześnie nie jest to produkt prefabrykowany określonego rodzaju, ale oryginalny projekt. Nie należy go „naśladować” ani budować na zasadzie „podobnego”. Musimy pamiętać, że drewniana altana będzie się wyróżniać spośród innych, jeśli będzie wykonana z elementów, które nie są prostymi sześcianami i kulami. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na okna – są one jasnym punktem w projekcie i w dużym stopniu przyczyniają się do komfortu użytkowania takiej altany.

Wielu woli mieć altanę zbudowaną z drewna. Poza tym jest to doskonały materiał na cień w ogrodzie: kiedy buduje się wszystko naraz: kolumny, łuki, ściany i dach. Drewno jest wystarczająco mocne, by nie bać się silnych wiatrów, wytrzymuje nawet duże obciążenia śniegiem. Ponadto taka mała architektura przyciąga dzikie ptaki. Jednak decydując się na budowę drewnianej altany w ogrodzie, musisz zrozumieć, że będzie ona wymagała opieki w każdym sezonie: czyszczenie i malowanie będzie niezwykle potrzebne.