Izolacja domu przynosi wiele korzyści, z których najbardziej oczywistą jest zmniejszenie rachunków za energię. Izolacja utrzymuje ciepło wewnątrz domu, co sprawia, że jest on bardziej komfortowy dla Ciebie i Twojej rodziny. W tym artykule omówiono wszystko, co należy wiedzieć o izolowaniu ścian zewnętrznych, fundamentów i przestrzeni pod ziemią, a także systemów ogrzewania i chłodzenia w domu.

Zaizoluj swoje ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne to pierwsza warstwa ochrony przed żywiołami. Zwykle są one wykonane z materiałów o niskiej wartości izolacyjnej, takich jak drewno, włókno szklane lub siding winylowy. Dlatego jednym z pierwszych miejsc, w których można zaizolować dom, jest dodanie izolacji do ścian zewnętrznych. Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów ścian zewnętrznych, większość z nich wykonana jest z drewna lub cegły. Drewno składa się z szeregu małych komórek, które umożliwiają doskonały przepływ powietrza. Natomiast ściana zewnętrzna z cegły składa się z jednolitych komórek, które nie pozwalają na duży przepływ powietrza. Ściany te są zwykle izolowane za pomocą stiuku lub powłoki polimerowej.

Zaizoluj swój fundament

Fundamenty są największą strukturą pod ziemią i najważniejszą częścią domu. Słabo zaizolowany fundament może znacząco wpłynąć na komfort i wydajność domu. Izolacja fundamentów znacząco poprawia wydajność domowego systemu HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) i zmniejsza ilość powietrza uciekającego przez ściany zewnętrzne domu. Izolacja fundamentów za pomocą pianki ciągłej, takiej jak PolyBlox, zapewnia również utrzymanie chłodu na zewnątrz domu w lecie i ciepła w zimie.

Zaizoluj swoje podziemne pomieszczenia

Jeśli Twój dom składa się z przestrzeni pod ziemią, piwnic lub jakichkolwiek innych pomieszczeń znajdujących się pod ziemią, powinieneś je również zaizolować. Dzieje się tak dlatego, że ściany tych pomieszczeń są zazwyczaj wykonane z betonu lub bloczków. Ściany te są albo bardzo cienkie, albo nie ma ich wcale, więc nie zapewniają zbyt dobrej ochrony przed żywiołami. Dodanie izolacji do tych pomieszczeń znacznie poprawi ich wartość izolacyjną, co sprawi, że w domu będzie cieplej zimą i chłodniej latem. Zmniejszy to również ilość energii, jaką system HVAC musi przepchnąć przez te przestrzenie. Izolacja przestrzeni pod ziemią sprawi również, że dom będzie chłodniejszy latem i cieplejszy zimą.

Zaizoluj systemy ogrzewania i chłodzenia w swoim domu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że system HVAC w ich domu jest również podatny na działanie czynników atmosferycznych. Izolując system HVAC, zmniejszasz ilość powietrza wydostającego się przez jego otwory wentylacyjne. Dzięki temu w domu jest cieplej w zimie i chłodniej w lecie. Izolacja systemu HVAC jest szczególnie ważna, jeśli mieszkasz w regionie, w którym klimat jest zimny zimą i gorący latem, jak na przykład w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. System HVAC w Twoim domu często składa się z miedzianych rurek i może być źródłem kondensacji na ścianach. Dodanie izolacji do systemu HVAC zmniejszy ilość kondensacji na ścianach, co powinno ograniczyć korozję miedzi i wydłużyć żywotność systemu HVAC.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i poprawić swój poziom komfortu, izolacja domu jest doskonałym miejscem, by zacząć. Istnieje kilka różnych sposobów ocieplenia domu, w zależności od dostępnej przestrzeni i materiałów. Na przykład ściany zewnętrzne można zaizolować pianką izolacyjną lub zainstalować ciągłą barierę powietrzną między nimi a wnętrzem domu. Jeśli dom jest zbudowany z betonu lub bloczków, można również zaizolować fundamenty za pomocą bariery paroszczelnej i izolowanej ściany szczelinowej. Jeśli chodzi o izolację systemu HVAC, zaskoczeniem może być fakt, że jest on również podatny na działanie czynników atmosferycznych. Izolacja systemu HVAC może znacznie zmniejszyć ilość powietrza wydostającego się przez niego, dzięki czemu zimą będzie cieplej, a latem chłodniej.