Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo „fundamenty”? Brud i robaki, oczywiście! W rzeczywistości do Twojego domu mogą dostać się także szkodniki fundamentów, takie jak mrówki, chrząszcze niszczące drewno, termity, a nawet nietoperze. Za wilgoć w domu może być również odpowiedzialna nieszczelna piwnica lub zawilgocona przestrzeń między piętrami. Gdy pojawią się takie problemy, ważne jest, aby podjąć kroki w celu ochrony fundamentów przed wodą. W końcu, jeśli problem z gruntem stanie się trwały, może to być czas, aby rozważyć sprzedaż domu. Utrzymywanie fundamentów w stanie suchym nie tylko pomoże zapobiec gniciu i uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, ale także przedłuży żywotność domu, utrzymując wilgoć z dala od ścian. W tym artykule omówiono wszystko, co należy wiedzieć o utrzymywaniu wilgoci w fundamentach, w tym wskazówki dotyczące zapobiegania, metody wykrywania i naprawy w razie potrzeby.
Co powoduje wilgoć w fundamentach?
Wilgoć znajdująca się w gruncie pod domem może przedostawać się do fundamentów przez pęknięcia w betonie lub betonowe szczeliny dylatacyjne. Może się również pojawić, jeśli podkład podłogowy w domu został nieprawidłowo zainstalowany. Może się tak zdarzyć, jeśli podkład podłogowy został ułożony na niewłaściwie zagęszczonej płycie betonowej. Jeśli fundament znajduje się na terenie nisko położonym, może dojść do jego zalania. Jeśli fundamenty domu znajdują się w pobliżu rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego, są one szczególnie narażone na zalanie. Jeśli dany obszar jest często zalewany, grunt pod Twoim domem może nagromadzić wystarczającą ilość wilgoci, aby spowodować szkody spowodowane przez wodę.
Zapobieganie wilgoci w fundamentach
Ochrona fundamentów przed wodą jest niezbędna, jeśli chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń domu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zapobiec uszkodzeniu fundamentów przez wilgoć. – Uszczelnienie fundamentu – Może to zabrzmieć jak oczywistość, ale uszczelnienie fundamentu w znacznym stopniu zapobiega jego uszkodzeniu przez wilgoć. Uszczelnij pęknięcia epoksydem lub masą uszczelniającą, a szczeliny dylatacyjne silikonem. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu. – Zainstaluj nieprzepuszczalne dno – nieprzepuszczalne dno, takie jak geowłóknina, zatrzyma wodę w glebie pod domem, zapobiegając jej przenikaniu do fundamentów. – Zainstaluj pompę studzienną – pompa studzienna jest szczególnie przydatnym urządzeniem do zapobiegania zawilgoceniu fundamentów. Jest ona przydatna w miejscach, w których często dochodzi do powodzi, ponieważ wypompowuje nadmiar wody z gruntu pod domem. – Zainstaluj system odwadniający – prawidłowo zaprojektowany system odwadniający pomoże szybko odprowadzić wodę z fundamentów, dzięki czemu będzie można ją usunąć, zanim spowoduje szkody.
Jak wykryć wilgoć w fundamentach
Uszczelnienie fundamentów lub zainstalowanie nieprzepuszczalnego spodu pomoże zapobiec zawilgoceniu fundamentów, ale można także wykonać poniższe czynności, aby wykryć, czy w fundamentach domu jest wilgoć. – Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń spowodowanych przez wodę – Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia na zewnątrz lub wewnątrz domu, zwiotczenie lub pęknięcia ścian, przyjrzyj się bliżej fundamentom. – Użyj poziomicy – poziomica pomoże ustalić, czy fundamenty domu są równe. Jeśli tak nie jest, ściany i podłoga mogą się uginać. – Sprawdź, czy nie ma pęknięć – Upewnij się, że w fundamencie nie ma pęknięć, zwłaszcza wzdłuż ścian i wokół okien. – Używaj latarki – latarka ułatwi sprawdzenie ścian i podłogi domu. – Sprawdź, czy nie ma zwisów – Połóż poziomicę na płaskiej powierzchni, np. na podłodze lub stole. Następnie należy umieścić pod nią linijkę. Jeśli poziomica jest równa z powierzchnią, fundamenty domu mogą się zapadać. – Sprawdzenie penetracji wody za pomocą tłoka – Jeśli korzystasz z usług firmy zajmującej się inspekcją domów, może ona zalecić przeprowadzenie testu na penetrację wilgoci. W tym celu należy użyć tłoka, aby sprawdzić, czy w fundamenty domu nie wnika woda. – Użyj osuszacza powietrza.
Naprawy w przypadku wilgoci w fundamentach
Jeśli stwierdzisz, że w fundamencie Twojego domu jest wilgoć, powinieneś skonsultować się z profesjonalnym wykonawcą. Różne sposoby naprawy wilgoci w fundamentach będą zależeć od dokładnego źródła wilgoci. Jeśli źródłem wilgoci jest nasiąknięty grunt, trzeba będzie najpierw usunąć ziemię z okolic fundamentów. Można także rozważyć zainstalowanie systemu drenażowego, aby zapobiec przedostawaniu się wody do gruntu pod domem. Jeśli zauważysz, że pęknięcie lub betonowa szczelina dylatacyjna uległa uszkodzeniu, musisz ją naprawić. Pęknięcia można naprawić przy użyciu żywicy epoksydowej lub betonu zbrojonego.
Szkodniki i wilgoć w fundamencie mogą zniszczyć dom i sprawić, że będziesz się martwić o bezpieczeństwo swojej rodziny. Ochrona fundamentów przed wilgocią jest niezbędna, jeśli chcesz, aby fundamenty służyły przez wiele lat. Aby zapobiec zawilgoceniu fundamentów, zastosuj się do poniższych wskazówek: uszczelnij pęknięcia w betonie, zainstaluj system drenażowy i uszczelnij szczeliny dylatacyjne silikonem. Jeśli zauważysz, że w Twoim fundamencie jest wilgoć, skonsultuj się z profesjonalnym wykonawcą.
Najnowsze komentarze